Yoga ile SağlıkBen profesyonel koçum ve  daha sağlıklı, daha mutlu, daha başarılı yaşamanın basamaklarını bulmaları, yaşam alanlarında oluşturdukları hedeflerini gerçekleştirmeleri için  insanlara koçluk yapıyorum.

Koçluk yaptığım müşterilerin her biri hedeflerini gerçekleştiryorlardı ancak onları daha derinden dinlediğimde anladım ki günlük dengelenmeye ihtiyaçları var ve koçluğun mental yönünün fiziksel bedenimizle bütünleşmeye ihtiyacı olduğunu fark ettim..ve araştırdım YOGA’ yı buldum...

Yoga bütünleşmek, birleşmek demek Sanskritçede. 3 sene deneyimleyip anladım ki; yoga bedenin, zihnin  ve yaşamın bir bütün olarak algılanıp yaşanmasını sağlıyor.  İnsanların  her gün kendilerine biraz zaman ayırıp; nefesle, meditatif halde yapacakları bedensel ihtiytaçlarına ait egzersiz akışları olursa, hem fiziksel olarak daha sağlıklı, hem mental olarak daha dengeli kararlar alabilecekleri yönündeki görüşüm beni yoga terapi eğitmenlik programına yönlendirdi.

Yoga terapi içsel iyileştirmeyi harekete geçiriyor. Nefesle, egzersizlerle, meditatif bir hal içerisinde yapılan yoga; stres, çarpıntı, endişe, kaygı gibi vücudumuzda oluşan olumsuzlukların düzelmesine yardımcı olduğu gibi, uyku sorunlarının çözümüne, omurgamızın ve tüm bedenimizin sağlığına da katkı sağlıyor.

2013 de JACC adlı kardiyoloji dergisinde yayınlanan bir araştırma bu iyileştirici etkiye bir örnek. Çarpıntı atakları geçiren 50 kişi üzerinde yapılan bu bilimsel çalışmada hastalar 3 ay boyunca gözlemlenmiş ve geribildirimler alınmış. Sonraki 3 ay boyunca haftada 2 gün birer saatlik yoga seanslarına katılan hastalar tekrar incelenmiş ve çalışma sonunda çarpıntı ataklarında yarı yarıya bir azalma olduğu, hastaların genel olarak kendilerini daha iyi hissettikleri, beden ve ruh sağlıklarının daha iyi olduğu belirlenmiş. Bir diğer yönü ise, yoga; kalp damar hastalıklarına yol açan, risk faktörü dediğimiz etkenleri olumlu olarak etkileyerek yarar sağlıyor. Bir çok araştırmada bu geribildirim alınmış. 2014 yılının sonunda European Journal of Preventive Cardiology adlı dergide, 3 bin kişi üzerinde yapılan kırka yakın karşılaştırmalı araştırmada; yoga yapanlarda, hiç yapmayanlara göre kan basıncının, kalp hızının , LDL(kötü) kolestrolün ve trigliseridin daha düşük, HDL (iyi) kolesterolün daha yüksek olduğu saptanmış. Ayrıca yoga grubundakilerin ağırlığının diğer gruptakilere göre ortalama 2,5 kilo daha az olduğu görülmüş.(Prof.Dr.E.Murat Tuzcu Milliyet 21.06.2015)

Dolayısıyla sağlık için yoga herkes tarafından yapılabilen , modern tıbba destek olan , sağlıklı olmayı sağlayan bir yol.

Sevda Topbaş 

Üyelik Girişi